Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

OSP Bartąg, czyli 110 lat tradycji

2019-03-24 14:00:00 (ost. akt: 2019-03-24 14:10:30)
Dwa zastępy strażaków z OSP Bartąg przed wozem bojowym. Pierwszy z lewej naczelnik E.Szarnowski.

Dwa zastępy strażaków z OSP Bartąg przed wozem bojowym. Pierwszy z lewej naczelnik E.Szarnowski.

Autor zdjęcia: OSP Bartąg

Nasza akcja\\\ Ochotnicza Straż Pożarna w Bartągu powstała w 1909 roku i od tamtego czasu członkowie tej drużyny służą mieszkańcom regionu. Od dziesięciu lat jednostka należy także do elitarnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jeszcze 10 lat temu strażacy z Bartąga gnieździli się w starej, prawie stuletniej strażnicy, a do akcji wyjeżdżali żukiem. Dziś OSP Bartąg należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a remiza mieści się w nowym budynku z boksem garażowym. Na stanie jednostki znajdują się dwa nowoczesne wozy bojowe.

Poza tym ochotnicy dysponują specjalistycznym sprzętem, w tym ubraniami bojowymi do walki z ogniem. Do aktywnych członków Jednostki Operacyjno-Technicznej należą 43 osoby, w tym 7 kobiet — tylu strażaków posiada ukończone kursy, które pozwalają im brać udział w akcjach. Dziewięciu strażaków pracuje także w Państwowej Straży Pożarnej.

— Poza tym stowarzyszenie prowadzące jednostkę liczy ogółem 63 członków — mówi naczelnik Edward Szarnowski. — Każdy ze strażaków w równym stopniu przysługuje się jednostce i mieszkańcom, poświęcając swój wolny czas, umiejętności i zaangażowanie. Dodajmy także, że w roku 1948, kiedy Warmia została ostatecznie przypisana Polsce, niektórzy członkowie drużyny, którzy nie wyjechali do Niemiec, pozostali na swojej ochotniczej służbie. Jedni czuli się Polakami, inni pozostali po prostu Warmiakami.

Jak informuje naczelnik Sarnowski, jeden z członków powojennej OSP przyjechał po 1945 roku z Wilna, gdzie ukończył szkołę pożarniczą.

Działalność druhen i druhów to głównie udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ze względu na bliskość DK 51 i obwodnicy Olsztyna najczęściej wzywani są do wypadków drogowych. Poza tym interweniują w przypadku pożarów, podtopień oraz akcji poszukiwania zaginionych osób.
Spośród ochotniczych jednostek strażackich gminy Stawiguda to OSP Bartąg miała w 2018 roku najwięcej wyjazdów ratowniczo-gaśniczych. Nic dziwnego, skoro działają na dużym obszarze sołectwa Bartąg, Jarot, Bartążka, Rusi i Gągławek.

Samochód ratowniczo-gaśniczy scania, którym dysponują ochotnicy z Bartąga, pomieści ośmiu strażaków. W normalnych samochodach jest to maksymalnie 6 osób. Scania jest przestronna, doskonale rozwiązane jest połączenie części kierowcy i dowódcy z resztą zespołu, do tego odczuwa się komfort jazdy. Spełnia także oczywiście funkcje ratownicze.

OSP Bartąg wykorzystuje do akcji dwa samochody, Jednak warunki zabudowy pozwalają na garażowanie tylko jednego. Drugi samochód stoi na podwórku u jednego z ochotników. Strażacy wierzą, że wspólnymi siłami uda się postawić drugi garaż.

Kolejnym obszarem aktywności bartąskich ochotników jest zainicjowany przez druha Sławomira Zomrowskiego cykl szkoleń dla dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli o nazwie „Strażacy z Bartąga uczą pomagać”. Na zajęciach uczą się m.in. zasad pierwszej pomocy, alarmowania w przypadku niebezpieczeństwa, bandażowania czy uciskania ran. Strażacy, po wielu próbach i wysiłkach, pozyskali kilku sponsorów, którzy wsparli ich, przekazując deskę ratowniczą, bandaże i naklejki imitujące rany. Do tej pory w zajęciach wzięło udział ponad 2500 dzieci.
Druhny i druhowie z OSP Bartąg szkolą również seniorów i przeprowadzają pokazy ratownictwa i sprzętu na festynach i imprezach, zarówno w gminie, jak również w Olsztynie. Strażacy z Bartąga uczestniczą też w życiu społeczności, uświetniając święta kościelne, podczas których występują w mundurach galowych.

Nie zapominają także o tradycji i historii swojej jednostki oraz o druhach, którzy odeszli. Sala w starej remizie została wyremontowana w czynie społecznym i w urządzonej tam Izbie Pamięci znajdują się m.in. stare ubrania koszarowe i galowe, hełmy, sprzęt radiowy i zdobyte przez lata nagrody i wyróżnienia.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
l.czarnecki@gazetaolsztynska.pl


Doceńcie pracę strażaków ochotników i...: Zagłosujcie na najpopularniejszą OSP w powiecie olsztyńskim! Plebiscyt trwa do 22 kwietnia. Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej naszego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Natomiast jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Laureatów wybierzemy też w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza, Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.
Żeby zagłosować należy wysłać sms o treści go.osp.x, gdzie „x” to numer przyporządkowany OSP pod numer 7248. Koszt jednego sms-a to 2,46 zł z VAT.


Najpopularniejsza OSP: powiat olsztyńskiRanking regionalnyNajpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyNajpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyRegulamin: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages