Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Śmieci pójdą w górę? Pewnie jak wszędzie

2019-02-27 17:18:08 (ost. akt: 2019-02-27 17:19:47)
ZGOK Olsztyn śmieci

ZGOK Olsztyn śmieci

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek (28.02) na sesji Rady Gminy w Stawigudzie radni zdecydują o podwyżce opłat za wywóz śmieci. Większość gmin w regionie już podniosła stawki. I to sporo!

O ile większość gmin na Warmii i Mazurach podniosła już opłaty za wywóz śmieci, tak w Stawigudzie radni na sesji ma ją zdecydować, czy i o ile wzrosną dotychczasowe stawki.

Do tej pory mieszkańcy gminy płacili za śmieci segregowane miesięcznie 12 zł od osoby i 18 zł za zmieszane. Teraz ma być drożej. — Jest propozycja: 14 zł za śmieci segregowane i 24 zł za śmieci zmieszane — mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Podwyżka weszłaby w życie od 1 kwietnia. Zakładamy, że po podwyżce system gospodarki odpadami w gminie będzie się bilansować. Jedak wiele zależy od nowych mieszkańców, od ich deklaracji za wywóz śmieci.

Wzrost opłat to oczywiście skutek podniesienia stawki za odbiór śmieci przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, gdzie trafiają śmieci z 37 gmin, w tym z gminy Stawiguda. Ostatniego dnia grudnia ubiegłego roku, udziałowcy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi zgodzili się na podwyżkę od 1 stycznia 2019 roku opłat za śmieci, które odbiera spółka. Zarząd ZGOK chciał podnieść opłatę z 300 zł do 428 zł netto za tonę śmieci zmieszanych, ale nie zgodzili się na to udziałowcy i stanęło na 418 zł netto za tonę.

W związku z tym, część samorządów już podniosła opłaty za wywóz śmieci, i to drastycznie. Na przykład w Olsztynie, opłata za śmieci segregowane wzrosła z 9,80 zł miesięczne od osoby do 18 zł, a za śmieci zmieszane z 14,40 zł do aż 36 zł.

Śmieci drożeją nie tylko na Warmii i Mazurach. Podobnie jest także w innych regionach. Od nowego roku wzrosła bowiem opłata za składowanie odpadów — ze 140 do 170 zł za tonę. Rosną też koszty transportu i przerobu śmieci.

am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages