Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Budowa S51 na trasie Olsztyn-Olsztynek zostanie wstrzymana? Działkowcy znaleźli uchybienia i grożą pozwem

2016-12-09 09:51:35 (ost. akt: 2016-12-09 10:50:44)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Działkowcy z Miodówka poprosili o ekrany akustyczne, które miały chronić tereny rekreacyjne przed hałasem z powstającej drogi ekspresowej S51 na trasie Olsztyn-Olsztynek. GDDKiA petycję odrzuciła, więc społecznicy zaczęli przyglądać się raportom środowiskowym. I znaleźli uchybienia. Teraz grożą pozwem.

Zobacz także: Tak wygląda budowa drogi ekspresowej S51 z Olsztyna do Olsztynka z lotu ptaka! Tak wygląda budowa drogi ekspresowej S51 z Olsztyna do Olsztynka z lotu ptaka! Trwa budowa drogi ekspresowej S51, która połączy Olsztyn i Olsztynek. Jednym z najciekawszych jej elementów jest 422-metrowa estakada, nasuwana ze szwajcarską...
— Mamy nadzieję, że tym razem GDDKiA przychyli się do naszych próśb. W przeciwnym razie możemy wystąpić z pozwem zbiorowym, którego celem będzie uchylenie postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie budowy trasy — zapowiadają działkowcy i społecznicy, skupieni wokół akcji „Ekrany dla Miodówka”.

Zaczęło się od petycji do GDDKiA z prośbą o wybudowanie ekranów akustycznych chroniących obszary rekereacyjno-wypoczynkowe ROD Miodówko, którą w sierpniu 2016 roku podpisało 655 osób. GDDKiA odrzuciła wniosek.

Społecznicy zaczęli więc przyglądać się raportom środowiskowym. — W toku analizy dokumentów dotyczących budowy drogi S51, w kontekście przedmiotowego odcinka trasy, natknięto się na poważne uchybienia, można rzec wady prawne w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko, wykonanym w ramach ponownej oceny na etapie uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla zadania polegającego na rozbudowie drogi krajowej nr 51 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Olsztyn – Olsztynek — informują działkowcy i punktują błędy.

W raporcie nie uwzględniono m.in. pomiarów akustycznych, wpływu zbiornika wodnego i wycinki lasu na poziom hałasu oraz tego, że działki położone są niżej od drogi, co zwiększa nasilenie hałasu.

— Stwierdzając niezgodność raportu z przepisami prawa, otwarta zostaje ścieżka do postępowania sądowego w sądzie administracyjnym w sprawie unieważnienia decyzji, a co za tym idzie wstrzymania budowy trasy do czasu stworzenia nowego raportu, w którym wymienione wcześniej uchybienia nie będą występować — grożą działkowcy.

Karol Głębocki z GDDKiA uspokaja. — Budujemy drogę na podstawie prawomocnych decyzji: środowiskowej i ZRID oraz w oparciu o obowiązujące przepisy — nie ma podstaw do wstrzymania budowy.

Głębocki wyjaśnia, że lokalizacja, rozmiar oraz typ ekranów akustycznych dla odcinka drogi ekspresowej S51 na odcinku Olsztyn-Olsztynek zostały ustalone w oparciu o analizę akustyczną wykonaną w czerwcu 2014 r., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1109). — W analizie tej zawarto prognozowane natężenia hałasu, jaki emitowany będzie przez drogę po oddaniu jej do użytku. Z ww. analizy wynika, że dopuszczalna norma hałasu dla terenów rekreacyjnych (65 dB) nie zostanie na terenie ogródków działkowych przekroczona, stąd nie przewidziano dla tego terenu ochrony akustycznej.

Decyzja ZRID nakłada jednocześnie na GDDKiA obowiązek przeprowadzenia ponownej analizy rok po oddaniu drogi do użytkowania, która pokaże rzeczywiste oddziaływanie akustyczne drogi na otoczenie. — Na jej podstawie podejmiemy decyzję o ochronie akustycznej ogródków działkowych, jeśli zostaną przekroczone dopuszczalne normy natężenia hałasu — twierdzi Głębocki.

Powtórna petycja działkowiczów, w której wskazano nieprawidłowości w raporcie, wpłynęła do GDDKiA 2 grudnia 2016 roku. — Przeanalizujemy zawarte w niej argumenty i odniesiemy się do nich. Mamy na to zgodnie z ustawą o petycjach 3 miesiące — informuje Głębocki.

Działkowcy przyznają, że im też zależy na budowie ekspresówki. — Wszyscy z niej korzystamy i również w naszym interesie jest zwiększenie jej przepustowości. Jednakże nie może być tak, że prawo traktuje jednych lepiej, a innych gorzej, dlatego w ostateczności będziemy zmuszeni do rozwiązań sądowych.


Poniżej zdjęcia z placu budowy, film i wizualizacje całej drogi ekspresowej S51 na odcinku Olsztyn - Olsztynek.

Więcej o budowie estakady w Miodówku znajdziesz tutaj >>> Tak powstaje największa estakada na budowie S51 pod Olsztynem! [ZDJĘCIA]


>>> Nową „siódemką” i „szesnastką” pojedziemy w terminie

>>> Praca na budowie S51 wre. Z Olsztyna do Olsztynka 120km/h już w 2018

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (83) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. clark43 #2137841 | 31.0.*.* 18 gru 2016 10:58

  Dla urzędników to nie problem dodać ekrany do inwestycji. Mają kupę kasy na budowę dróg dzięki pieniądzom z Brukseli. Wystarczy wyjechać za Warszawę w stronę Łodzi naszą dwupasmową "autostradą" żeby się przekonać, że można postawić całe kilometry ekranów dosłownie w szczerym polu, na terenach niezamieszkałych. A tutaj, trasa biegnie tuż przy zabudowaniach i nie chcą postawić tych ekranów? To jest jakiś absurd i zaniedbanie po stronie administracji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotrek #2134033 | 217.153.*.* 13 gru 2016 13:26

  Ekrany powinny byc. To oczywiste, że halas będzie większy na nowej trasie, ponieważ będzie większa przepustowość. Każdemu należy się odrobina ciszy i wypoczynku, ale nie w zgielku i hałasów. Przy tak dużej inwestycji koszty ekranow beda znikome.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ojojoj #2133420 | 46.76.*.* 12 gru 2016 15:59

  POPEŁNIAJĄ BŁĄD DYWIT _ ZEMSTA BĘDZIE SŁODKA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mirek P. #2132976 | 83.9.*.* 11 gru 2016 18:42

  Dobrze prawisz!! Stop hejtom. Kazdy ma prawo do ciszy i spokoju. Nie po to ludzie kupują działki. Wyjezdzaja z miasta na łono natury po to by odpoczac a jedyne co widza i slyszą to szum, warkot silników i smród spalin... Popieramy akcje ekrany dla działkowców !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do drogowcow #2132973 | 83.9.*.* 11 gru 2016 18:37

  Popieram działkowcow każdy ma prawo do ciszy i spokoju potrafimy wybudować nad autostradą tunel dla nietoperzy za 2 milony zl a prowadzimy spór o parę ekranow

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (83)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages