Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Uchodźcy z Donbasu zdawali dziś egzaminy z języka polskiego

2015-04-09 14:31:59 (ost. akt: 2015-04-09 16:50:39)

Autor zdjęcia: Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W czwartek (09.04) w Rybakach odbyły się egzaminy z języka polskiego. Do testu podeszło 131 osób polskiego pochodzenia, ewakuowanych w połowie stycznia ze wschodniej Ukrainy. Języka polskiego uczyli się od prawie trzech miesięcy.

— Dziś w ośrodku w Rybkach 131 osób zdawało egzaminy językowe. Test podzielony był na dwie części: pisemną i ustną. Godzinny egzamin pisemny sprawdzał m.in. znajomość gramatyki i czytania ze zrozumieniem — informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. — Następnie podczas egzaminu ustnego nauczyciele sprawdzali praktyczną znajomość języka polskiego. Nie wszyscy pisali ten sam egzamin. Poziom testu uzależniony był od poziomu zaawansowana grupy, do której na początku nauki została zakwalifikowana dana osoba.

Specjalne kursy językowe dla dorosłych uchodźców z Donbasu trwały niemal trzy miesiące (od końca stycznia do początku kwietnia). Zajęcia (180 godzi lekcyjnych) prowadzone były przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dzieci ze wschodniej Ukrainy od dwóch miesięcy chodzą zaś do polskich szkół. — Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszcza ponad 20 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodzi do przedszkola. Dzieci mają zapewniony transport do szkoły — dodaje rzecznik.

Licealiści uczą się poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczają do liceum w Olsztynie, natomiast dwie osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.Przeczytaj również:
>>> Uchodźcy zakwaterowani w ośrodku nad Jeziorem Łańskim
>>> Uciekli przed wojną, teraz ludzie chcą im pomóc
>>> Premier odwiedziła uchodźców z Donbasu
>>> Ewakuowani z Donbasu uczą się polskiego
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages