Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Wspólne malowanie gadających dachówek

2014-11-04 13:22:35 (ost. akt: 2014-11-04 13:29:40)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

— Chcemy spotkać się w Pluskach i malować stare dachówki — mówi prof. Stanisław Czachorowski, biolog z UWM. — Przy wspólnym stole, jak dawniej przy darciu pierza, chcemy porozmawiać o przeszłości. Zapytać o ludzi, którzy kiedyś pod tymi dachówkami na Warmii mieszkali.

Prof. Stanisław Czachorowski jest współautorem projektu „Gadające dachówki”. — Jego źródłem były spotkania różnymi ludźmi — z Anną Wojszej podczas malowania na szkle i na kamienieniach na plenerze w Tumianach, Agnieszką Pacyńską-Czarnecką podczas wernisażu w stowarzyszeniu „Pojezierze” oraz z Zofią Wojciechowską, hortiterapeutką z Mrągowa — opowiada Czachorowski.

— Do współpracy zaprosiliśmy prof. Małgorzatę Chomicz z Wydziału Sztuki UWM oraz studentów. W ten sposób połączymy dziedzictwo kulturowe Warmii z jej przyrodą. Nasze spotkanie zaplanowaliśmy na 10 listopada, tuż przed Święte Niepodległości. Będzie to, naszym zdaniem, wyraz lokalnego patriotyzmu, świadectwo przywiązania do rodzinnej ziemi, bez wojskowej parady i capstrzyku. Porozmawiamy o miejscowościach skąd pochodzą dachówki, powspominamy.

Prof. Czachorowski jest znany z przeróżnych akcji integrujących studentów i lokalne społeczności oraz z działań artystycznych. Między innymi maluje butelki. Prowadził też warsztaty z malowania na szkle dla młodzieży i dzieci. Jest jednym z inicjatorów powołania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym i jego dyrektorem. Wraz z profesorem współpracuje stowarzyszenie Stawiguda - Moja Gmina.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. S. Czachorowski #1533541 | 213.184.*.* 5 lis 2014 08:44

  Więcej o pomyśle i celach oraz kolejnych działaniach na dachówkowym blogu http://gadajacedachowki.blogspot.com/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lucyfer666 #1533095 | 88.156.*.* 4 lis 2014 19:42

  Ten to się wszędzie wepcha.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kolo #1532743 | 77.242.*.* 4 lis 2014 15:10

  Ten artykuł to jakiś bełkot, zupełnie nic nie można zrozumieć o co w tej akcji chodzi. Konkretów dowiedziałem się dopiero na stronie Pana Czachorowskiego, w dwóch zdaniach zawarł więcej informacji niż jest w całym tym artykule...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages