Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Mieszkańcy Stawigudy walczą o las. Nie chcą usług ani gastronomii

2014-09-23 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-22 18:07:50)
Mieszkańcy Stawigudy nie chcą, żeby ten teren zamienił się w przestrzeń usługową

Mieszkańcy Stawigudy nie chcą, żeby ten teren zamienił się w przestrzeń usługową

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

— To jeden z ostatnich leśnych terenów w centrum naszej miejscowości. Zabierają go, nie licząc się z naszym zdaniem — denerwują się mieszkańcy Stawigudy. Nie zamierzają jednak składać broni, dalej walczą o swoje. A dokładnie o teren, który z rekreacyjnego ma się stać usługowym.

Niedaleko centrum Stawigudy znajduje się niewielki lasek. Piękne, dorodne drzewa, obok stawek i pola... Idealne miejsce na wypoczynek i spacer. — Niedługo, żeby przebywać wśród zieleni będziemy musieli jeździć ze wsi do miasta, do parku. Bo u nas już prawie nie ma takich terenów — skarży się Iwona Łaźniewska ze Stawigudy. — To miało być miejsce, które zintegruje naszą społeczność, będzie miejscem spotkań i rekreacji. Radni bili brawo, kiedy przedstawiliśmy im nasz projekt — wspomina Łaźniewska. Od tej pory minęły dwa lata.

Okazuje się, że gmina ma jednak inne plany. Zgodnie z częściową zmianą miejscowego zagospodarowania przestrzennego (wyłożoną do publicznego wglądu 10 lipca) działka numer 174/20 w obrębie Stawigudy ma zostać przeznaczona pod zabudowę usługową, a dokładnie usługi medyczne, gastronomiczne lub pensjonaty.

Uwagi do projektu częściowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zgłosili Iwona i Jerzy Łaźniewscy oraz Stowarzyszenie Przyrodnicze Puszcza Ramucka i Stowarzyszenie Stawiguda — Moja Gmina.

Mimo, że zgłoszono kilkadziesiąt uwag, gmina uwzględniła tylko jedną z nich i to częściowo. To nie wszystkie zarzuty mieszkańców wobec władz. Według nich, gmina informuje o planowanej zmianie funkcji terenu w taki sposób, aby nikt się nie o tym nie dowiedział i nie był w stanie w łatwy sposób namierzyć z obwieszczenia, gdzie planuje się inwestycje.

Mieszkańcy Stawigudy nie są przeciwni inwestycjom. Wręcz przeciwnie, chcą tylko żeby planowano je z pożytkiem dla gminy. — Obok lasku, w innej części tej samej działki znajdują się ugory i tereny powyrobiskowe, które można wykorzystać na powierzchnię usługową. Oszczędzono by tym samym wiele drzew, a mieszkańcy mieliby swój park. Nie rozumiem, dlaczego nie rozwiązano tego w ten sposób — zastanawia się Iwona Łaźniewska.

NR
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (79) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Yoda #1546324 | 5.79.*.* 14 lis 2014 12:25

  Warmia ma jedne z piękniejszych lasów i terenów zielonych w Polsce. Nie wiem, jak władze gminy mogłby na coś takiego zezwolić….

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Teodo79 #1498492 | 5.104.*.* 2 paź 2014 19:00

  Zgadzam się z mieszkaniec. To jest jakieś szaleństwo, żeby sprzedawać ostanie zalesione gminne działki z przeznaczeniem do wycięcia lasu. Jest tyle gminnych nieużytków, które nadają się pod inwestycje…

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jan #1495799 | 192.151.*.* 29 wrz 2014 10:21

  tutaj niby ludzie mówią jedno ale widać na co dzień jednak zaufanie jest, wystarczy spojrzeć kto został przewodniczącą rady rodziców w szkole

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bravo #1493362 | 192.240.*.* 25 wrz 2014 13:39

  brawo dla Pani Iwony za odwagę! nareszcie następna osoba powiedziała co myśli o poczynaniach władz naszej gminy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ciekawski #1492607 | 178.175.*.* 24 wrz 2014 17:08

   Skoro to takie dobro te zmiany to czemu tak mało o tym wiadomo, czemu ma to służyć, a jak jest masa terenów do zagospodarowania to czemu ich nie wziąć pod uwagę. Ktoś tu się nie przyłożył.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (79)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages