Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

W Pluskach będą rozmawiać o Warmii
 od soboty

2014-08-12 07:34:44 (ost. akt: 2014-08-12 08:20:48)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska


Książki, publikacje historyczne są ważne i potrzebne, ale problem w tym, że mało kto po nie sięga. Grupa miłośników historii chce mówić o dziejach Warmii tak, by zainteresować regionem młodych ludzi. Już w sobotę (16 sierpnia) pierwsze takie spotkanie odbędzie się w Pluskach. 


Ciekawie zapowiada się sobotnie spotkanie na temat historii Warmii, które odbędzie się w budynku dawnej szkoły polskiej w Pluskach. Organizatorzy Społeczność "Stawiguda - Moja Gmina", zapraszają na pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o Warmii", które odbędzie się w godzinach 12-15.


— Książki, publikacje historyczne są ważne, bardzo przydatne i potrzebne, ale niestety realia są takie, że stoją na półkach, rzadko kto po nie sięga, a już na pewno nie młodzi ludzie — mówi Piotr Różański, który mieszka w w podolsztyńskich Pluskach i bada dzieje Orzechowa. — A Warmia umiera, ludzie odchodzą, a wraz z nimi dzieje tej ziemi.


Kiedy Różański zaczął interesować się historią Orzechowa, okazało się, że takich ludzi, którzy interesują się dziejami Warmii jest dużo więcej. — I nie chcemy pisać nowych książek, ale zrobić coś praktycznego, co pozwoli zachować tę historię Warmii, tę historię zapisaną w ludzkich życiorysach. Bo już niedługo nie będzie nikogo, kto by nam mógł o tym opowiedzieć — tłumaczy ideę cyklu historycznego "Porozmawiajmy o Warmii. Spotkanie w Pluskach rozpocznie się od otwarcia wystawy fotograficznej "Z najbliższego bliska" Krzysztofa Mikundy. 
To urodzony w Olsztynie fotograf od lat związany z ochroną przyrody i jej wielki miłośnik. Promuje piękno Warmii i warmińskich lasów. 


W programie spotkania są dwa wykłady Tomasza Brzozowskiego "W poszukiwaniu granicy", który od lata szuka śladów historycznej granicy Warmii. Potem Piotr Różański opowie o Orzechowie, wsi widmo, w której nie ma mieszkańców. Stoi dziś tylko kościół i mieszka jedynie leśniczy z rodziną. Swoją prelekcję zatytułował "Moje orzechowskie świadectwo". 


am

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stara Warmiaczka #1461123 | 83.31.*.* 14 sie 2014 12:45

  Kolejno;Nazwa Warmia obok nazwy Mazury była i jest określeniem geograficznym. Na spotkaniu w Pluskach chcemy rozmawiać o Warmii i konkretnym miejscu o kościele w Orzechowie. Następna sprawa, na Warmii i Mazurach była ludność różnych narodowości, część z nich była narodowości niemieckiej. Nie ich wina że po drugiej wojnie światowej nikt nie pytał czy jesteś Polakiem czy Niemcem. Miejscowych traktowano jeszcze kupę lat po wojnie jak Niemców, napisałam o tym oględnie o tym możemy porozmawiać właśnie na spotkaniu w Pluskach.Ktoś napisał że kampania przedwyborcza, może i tak ale to jest też ostatni dzwonek żeby pozwolić mówić Warmiakom o przeszłości tej ziemi bo do tej pory skutecznie ich blokowano. Wspomnę jeszcze o książkach niech się Mazur nie obraża ,niestety młodzież coraz mniej zagląda do książek i trzeba porozmawiać o tym w jaki sposób ich tym zainteresować. Na koniec dodam jeszcze że pamiętam czasy po drugiej wojnie piękne ,solidne zabudowania na naszym terenie niszczone z całą premedytacją bo to poniemieckie, nic dodać nic ująć.Zgadzam się że teraz buduje się nowa rzeczywistość o przeszłości jednak nie można zapomnieć.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yyyyy #1459299 | 217.96.*.* 12 sie 2014 11:04

  o czym? o powrocie do niemieckiej macierzy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. syn_janiny_dziąslo #1459284 | 83.19.*.* 12 sie 2014 10:47

  Pan Pieniężny przewrócił by się w grobie gdyby wiedział, że właścicielem Gazety Olsztyńskiej jest niemiecka spółka

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #1459214 | 83.9.*.* 12 sie 2014 08:58

   Panie Różański, ludzie sięgają jedynie po dobre książki, także te o Warmii. Może i dobrze więc, że nie będzie Pan pisał... Ale proszę przynajmniej nie szkodzić książce!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. marek #1459213 | 195.117.*.* 12 sie 2014 08:58

   Polityczny lans Platformy Obywatelskiej i kampania samorządowa kandydata na wójta. Ludzie nie dajcie się nabierać!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages