Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Lato w Mojdach po raz dwudziesty

2014-07-21 13:48:48 (ost. akt: 2014-07-21 13:15:05)

Autor zdjęcia: GOK Stawiguda

Już w najbliższy weekend, 26 i 27 lipca na stadionie w Majdach, odbędzie się XX edycja "Lata w Majdach". Gościem jubileuszowej imprezy, będzie "Komenka" - zespół taneczno-muzyczny z Nowego Orleanu.

Trudno w to uwierzyć, że Lato w Mojdach odbędzie się już 20 raz. Pierwszy festyn odbył się w roku 1995. W tym to roku przyjechała do nas delegacja z Brioleaux – francuskiej gminy zaprzyjaźnionej ze Stawigudą. Wraz z delegacją przyjechał też zespół folklorystyczny i oczywiście chciał się zaprezentować na terenie naszej gminy.

Wtedy to sołtys wsi Majdy Antoni Gromadzki zaproponował gościnę na swojej plaży nad jeziorem Wulpińskim i tam zorganizowaliśmy festy, na którym min. wystąpili nasi goście z Francji. Miała to być tylko jedna impreza, jednak bardzo ciepłe przyjęcie, urok tego miejsca sprawiły, że od razu wpisał się na stałe do kalendarza i tak jest corocznie do dziś.

Dużo kontrowersji jest wokół nazwy imprezy. Czemu "Lato w Mojdach", skoro nazwa miejscowości brzmi "Majdy"? Otóż w latach 90-tych ubiegłego wieku, w chwili powstania naszego festynu, wieś nazywała się Mojdy, a od pierwszej edycji nazwa była ona używana, dlatego jako nazwa własna przetrwała do dzisiaj. Jest to niesamowita sprawa, że mimo 20 letniej tradycji nigdy nie zdarzyło się, żeby pogoda pokrzyżowała plany, dlatego myśląc o kolejnej edycji o pogodę się nie martwimy- bo na pewno będzie.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem ZPT Warmia, od 1998 roku na scenie w Majdach wystąpiło kilkadziesiąt zespołów z całego świata - w tym roku będzie podobnie.

Wystąpią:

TAJWAN - „YUNG-PING”

Departament Sztuk Scenicznych Wyższej Zawodowej Szkoły Youn-Ping powstał w 2011. W swojej krótkiej historii Zespół zdążył wygrać trzy razy z rzędu główną nagrodę Narodowego Studenckiego Konkursu Tańców Ludowych. Zespół został także uhonorowany możliwością zaprezentowania się w trakcie bardzo prestiżowych uroczystości między innymi Narodowych Dni Tajwanu.

USA - "KOMENKA"

Zespół etnicznych tańców i muzyki "Komenka" został założony w 1979 roku na terenie Nowego Orleanu. Składa się z 40 członków, którzy na co dzień uczą się tańców i muzyki ludowej od specjalistów z całego świata, a wykorzystywane na występach kostiumy są wierną repliką regionalnych strojów ludowych. Od 1998 roku uczestniczą w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, gdzie przedstawiają ludowe tańce ze Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili m.in. Wielką Brytanię, Czechy, Francję, Bułgarię i Polskę. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród, a także posiada tytuł oficjalnej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. W Olsztynie i Stawigudzie Zespół gościł w 2005 roku i cieszył się dużym uznaniem publiczności.

- Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w ten weekend Majd i spędzenia wspólnie z nami czasu. Dobra zabawa i pogoda gwarantowane. - zachęca Witold Lubowiecki, dyrektor GOK w Stawigudzie.

Źródło: GOK Stawiguda

Jeśli chcesz dołączyć do grona dziennikarzy już teraz, zarejestruj się w Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marek #1774760 | 109.241.*.* 13 lip 2015 12:17

  ma być Mojdy a nie majdy kojarzy majdan pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Diablo Diablowski LD #1445816 | 83.9.*.* 24 lip 2014 00:55

  bedzie ogien!!!!!!!!!!!! MJ + % :D:D:D:D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mr #1443904 | 178.235.*.* 21 lip 2014 14:21

  Czy dziennikarz mógłby się zdecydować "Mojdy" czy "Majdy", raz pisze tak, raz tak. czy to takir trudne?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages