Czwartek, 14 listopada 2019. Imieniny Emila, Laury, Rogera

"Czujemy się jakby nasza gmina cofnęła się do lat 70"

2014-07-06 08:54:00 (ost. akt: 2014-07-06 08:29:10)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

— Czujemy się jakby nasza gmina cofnęła się do lat 70., kiedy mieszkańcy nie mieli nic do powiedzenia. To zachowania rodem z PRL-u! — burzą się rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Stawigudzie. To ich reakcja na budowę skateparku na terenie szkoły ich dzieci. Dlaczego nikt nie liczy się z ich zdaniem?

— Nasze dzieci będą wisiały na siatce jak małpy i patrzyły, jak bawi się starsza młodzież. Zabiorą im właściwie jedyny teren rekreacyjny — uważa Iwona Łaźniewska z rady rodziców w Szkole Podstawowej w Stawigudzie.

Tyle emocji budzi w niej pomysł budowy skateparku na terenie właśnie podstawówki. Jak uważa rada rodziców, taka lokalizacja przyniesie pożytek tylko gminie, a już na pewno nie uczniom podstawówki. Zarzucają władzom również ignorowanie ich opinii oraz brak kontaktu ze strony gminy.

Zabiorą dzieciom przestrzeń
Szkoła Podstawowa w Stawigudzie jest niewielka. Teren, na którym jest położona, także daje niewielkie możliwości do rekreacji.Teren, który niebawem ma się stać skateparkiem, znajduje się na wprost wejścia do budynku. Jest oddzielony od niego tylko chodnikiem.

— To trawiaste boisko, na którym nasze dzieci spędzały czas na przerwach. Mogły tu spokojnie pobiegać, pograć w coś, bo w szkole też nie ma na to za bardzo miejsca — mówi Anna Kruszewska. Jeśli powstanie tam skatepark, od razu za chodnikiem stanie wysoka na 4 metry siatka. Oczywiście od strony szkoły nie będzie można się dostać do obiektu.

Projekt budowy skateparku to pomysł gimnazjalistów ze Stawigudy, którzy cztery lata temu zaproponowali go gminie. Według przedstawicieli rady rodziców gimnazjaliści chcieli, żeby skatepark powstał przy orliku, dzięki czemu w Stawigudzie powstałby kompleks rekreacyjny dla młodzieży. Przez długi czas nic nie było słychać na temat realizacji projektu.

Aż 19 maja tego roku rada rodziców została zaproszona do Urzędu Gminy na spotkanie z zastępcą wójta Stawigudy Ireną Derdoń.

— Przedstawiono nam plan budowy skateparku przy Szkole Podstawowej. Ten pomysł od razu nam się nie spodobał. Wyraziliśmy swój sprzeciw. Byliśmy przekonani, że poproszą nas o zaopiniowanie projektu jeszcze przed poddaniem go pod głosowanie przez Radę Gminy. Kilka dni później dowiedzieliśmy się, że projekt został przegłosowany na długo przed naszym spotkaniem z zastępcą wójta — relacjonuje Iwona Łaźniewska.

Mieszkańcy Stawigudy nie poprzestali na samym mówieniu o problemie. Tydzień po spotkaniu złożyli w gminie wniosek o udostępnienie im projektu. Kiedy otrzymali odpowiedź, ich zdziwienie było jeszcze większe.

— Na planie sytuacyjnym widnieje pieczątka zgłoszenia go do starostwa z datą 7 sierpnia 2013 roku. Oni już wtedy wiedzieli, gdzie ma powstać skatepark. A z nami spotkali się prawie rok później! — pokazuje pan Sławomir.

Dlatego nasi rozmówcy zebrali podpisy innych rodziców pod protestem przeciwko lokalizacji skateparku na terenie boiska w Szkole Podstawowej. — Podpisało się ponad 100 rodziców. W podstawówce uczy się 190 dzieci, w tym wiele z nich to rodzeństwo. 24 czerwca pismo wpłynęło do Urzędu Gminy — opowiada Leleń. Rodzice nie otrzymali odpowiedzi.

Wszystkich informowaliśmy


Irena Derdoń, zastępca wójta gminy Stawiguda, nie uważa, żeby pretensje rady rodziców były słuszne. W przesłanej do nas odpowiedzi potwierdziła, że pomysł budowy skateparku był inicjatywą uczniów, która następnie była omawiana podczas zebrań wiejskich organizowanych przez panią sołtys i radę sołecką.

— Osoby wchodzące w skład rady rodziców nie uczestniczą w zebraniach wiejskich organizowanych przez panią sołtys i radę sołecką, a tym samym nie posiadają wiedzy na temat inicjatyw lokalnych podejmowanych przez mieszkańców — napisała Irena Derdoń.

Natomiast informacja o lokalizacji skateparku została podana 17 lipca 2013 roku w formie obwieszczenia. — W okresie upublicznienia informacji nie wpłynęła żadna negatywna opinia mieszkańców ani ówczesnej rady rodziców — podaje zastępca wójta gminy.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Afro #1435282 | 109.243.*.* 10 lip 2014 08:32

  Tak to jest jak lokalni z brzuchami jak balony biorą się za realizację dziwnych obiektów i traktują to jako kiełbasę a wy to łykacie. Żal. Najgorzej jak wpędza się w takie głupoty dzieci a wszyscy lansują się przy wręczaniu pucharów i dyplomów. Już wole jeździć do Olsztyna a pozatym rodzice przychodzą z małymi dziećmi do szkoły to jakaś bzdura z tą lokalizacja???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pask #1434579 | 31.174.*.* 9 lip 2014 09:36

  Dlaczego nie ma wymogów by na tego typu obiektów był szalet. Podobnie jest w przypadku budynków użyteczności publicznej wymogiem winien być parking! Wszystko jest w gimnazjum na hali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nic #1434577 | 31.174.*.* 9 lip 2014 09:33

  Miało być cudnie a wyszło jak zwykle. Cały rok i wakacje do tyłu,policzmy czerwiec + 3 - 4 miesiące to będzie chyba jakiś wrzesień październik jak dobrze pójdzie, może lepiej podgrzewane kryte lodowisko bzdury wychodzą lepiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nauczycielka z sp #1434049 | 46.112.*.* 8 lip 2014 11:18

  Moja młodzież wyszła wzorowa z sp, a to co się z nią stało później zawdzięczamy dalszej edukacji, wiadomo jakiej. Takie "atrakcje turystyczne" dla gimnazjalnej stawigudzkiej młodzieży warto umiejscowić przy gimnazjalnym budynku lub w lesie, a dzieci z sp i tak z niej nie skorzystają, do tego hałas, przekleństwa, sex i patologia. I proszę mnie tu nie obrażać państwo lobbujące tę inicjatywę. A za prl jeszcze zatęsknicie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Andrzej Misiak na wójta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #1433683 | 109.243.*.* 7 lip 2014 20:26

   Andrzej Misiak na wójta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages