Czwartek, 14 listopada 2019. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Ameryka też oszczędza

2014-01-06 12:00:00 (ost. akt: 2014-01-06 14:35:40)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

W styczniu w Gryźlinach odbędzie się przetarg na budowę elektrowni słonecznej. W Gietrzwałdzie drogi oświetlają uliczne lampy solarne. Wykorzystanie energii słonecznej w powiecie nabiera rozmachu.

Droga z Gietrzwałdu do Rentyn biegnie w sąsiedztwie cmentarza i pól Sanktuarium Maryjnego. Wcześniej była to droga gruntowa, na stan której kierowcy narzekali od lat. Kiedy jednak zaczęto w stolicy gminy konstruować plan zagospodarowania miejscowego, z uwzględnieniem zabudowy turystyczno-mieszkalnej w tym rejonie, zaszła również potrzeba przebudowy drogi. Nadarzyła się wtedy okazja, żeby zainstalować przy niej solarne lampy uliczne.

Uliczne lampy solarne są alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia. Energię — niezależnie od sieci energetycznej — produkują panele słoneczne. Przy drodze stanęło 11 takich lamp. Obok zbudowano ścieżkę rowerową.

Jan Kasprowicz, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie, ocenia, że oszczędności z tytułu zainstalowania lamp solarnych w stosunku do oświetlenia tradycyjnego wynoszą ok. 85 proc. w skali roku. — To doświadczenie skłania nas do tego, żeby w przyszłości, a liczymy na środki z Unii Europejskiej, instalować lampy solarne na odległych od większych miejscowości koloniach — mówi Kasprowicz. — Bo doprowadzenie linii energetycznej do takich miejsc to spore koszty.

Od 2005 roku kolektory słoneczne funkcjonują w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce koło Olsztynka. Modernizacja ogrzewania, zrealizowana dzięki dotacji z Ekofunduszu, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz środkom własnym, kosztowała ok. 1,7 mln zł, w tym samo ogrzewanie przez kolektory słoneczne 0,5 mln zł. Solary o moc 200 KW zajmują 320 metrów powierzchni.

Solary słoneczne zastosował również powiat, m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynku oraz w DPS w Jezioranach. W Olsztynku solary stoją także na dachach trzech budynków Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".

Panele słoneczne można obejrzeć także przy siedzibie przyszłego muzeum regionalnego w Brąswałdzie.
Natomiast na lotnisku w Gryźlinach powstanie elektrownia słoneczna. Panele zajmą 6 tys. mkw. Całkowity koszt inwestycji to ok. 8,2 mln zł. Dofinansowanie wyniesie ok. 3,2 mln.

Odnawialne źródła energii, w tym kolektory solarne, to priorytet Unii Europejskiej. W latach 2014-2020 Bruksela zwiększy sumę dotacji na ten cel. Eksperci przewidują, że w Polce już w tym roku rozpocznie się boom na pozyskiwanie energii słonecznej.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages