Czwartek, 14 listopada 2019. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Z ludową piosenką warmińską na przegląd

2013-05-08 20:51:51 (ost. akt: 2013-05-08 14:52:42)

Autor zdjęcia: Achiwum GOK. "Kurlantka 2012"

Kurlantka to rodzaj pogodnej piosenki warmińskiej. W dniach 18-19 maja w sali sportowej gimnazjum w Stawigudzie odbędzie się XI Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych "Kurlantka 2013". Gwiazdą przeglądu będzie Zespół Pieśni i Tańca Warmia.

Z roku na rok przegląd, którego pomysłodawcą jest Witold Lubowiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie, z wykształcenia muzyk, zyskuje na popularności. Sprawia to atrakcyjność przeglądu, formuła, że podczas jednej imprezy mogą wystąpić chóry wielogłosowe, zespoły śpiewacze, folklorystyczne i kapele ludowe.

Głównym celem imprezy jest propagowanie muzyki związanej z regionem Warmii, stąd w swoim programie każdy z zespołów musi wykonać wśród piosenek kurlantkę. "Kurlantka 2013", pod patronatem wójta gminy Jerzego Teodozego Marcinkiewicza, rozpocznie się w sobotę, 18 maja, uroczystym otwarciem przeglądu. Następnie odbędą się przesłuchania, a o godz. 15 wystąpi zespół Warmia z programem wykonanym przez wszystkie sekcje muzyczno-wokalne, od dziecięcej i młodzieżowej do dorosłej, przy akompaniamencie kapeli.

W niedzielę, 19 maja, zespół Warmia zaprezentuje się o godz. 11. Następnie odbędzie się dalszy ciąg przesłuchań i w końcu ogłoszenie wyników przeglądu. Każdy z zespołów otrzyma nagrodę, rzeźbę muzykanta bębnisty.

Wśród tegorocznych uczestników przeglądu, który ma zasięg wojewódzki, wystąpią zespoły z Pisza, Olsztyna, Małdyt, Rychlików, Ostródy, Stawigudy , Braniewa, Miłakowa, Pieniężna, Dobrego Miasta, Olsztynka, Dźwierzut, Pasymia, Dywit, Elbląga, Rynu, Tomaszkowa, Gierzwałdu, Jezioran, Tolka i Bartoszyc.

Władysław Katarzyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages